Mazanie a údržba šijacieho stroja

Mazanie a údržba šijacieho stroja

Často kladené otázky - mazanie a údržba šijacieho stroja.

Majiteľky šijacieho stoja Bernina šijú rady a často "až do nemoty". Šijací stroj má veľmi výkonný motor, takže šije bez problémov dokonca aj vtedy, keď ho zanedbávate a absolútne ho neolejujete. A práve z tohoto dôvodu sa Vám ako nemá výčitka môže občas na obrazovke objaviť ikonka olejovania (olejnička) alebo servisu (prekrížené kľúče). Čo to pre Vás znamená?

Otázka: Čo mám urobiť, ak sa na obrazovke môjho šijacieho stroja objaví ikonka olejovania? Stačí ak šijací stroj namažem?

Odpoveď: ikonka pre olejovanie sa Vám objaví nezávisle od toho, či stroj namažete alebo nie. Ak sa o jeho údržbu pravidelne staráte, ikonku jednoducho ignorujte. Ak ste jedna z tých zábudlivých, šijací stroj vyčistite a premazajte. Ikonka pre olejovanie sa Vám po určitom počte odšitých stehov objaví opäť. Je to pripomienka, že aj šijací stroj je ako "živá bytosť". Má svoje nároky.

 

Otázka: Ak sa na šijacom stroji objaví ikona s prekríženými kľúčami, mám ho okamžite vypnúť a odniesť do servisu?

Odpoveď: V šijacom stroji je zabudované počítadlo stehov. Ikona pre servis sa objaví po každých 3 miliónoch šijacích stehov. Plus či mínus 100 000 stehov nemá na funkcie šijacieho stroja žiadny výraznejší vplyv. Je to len orientačné číslo pre zákazníka, ktoré ho upozorní, že šijací stroj sa už narobil a potreboval by tiež dovolenku Takže pokojne dokončite rozšité projekty, naplánujte sebe aj šijaciemu stroju voľno a odneste ho na údržbu.

Otázka: Ikona pre servis sa mi pred časom na šijacom stroji objavila a zase zmizla. Môžem to celé pokladať týmto za vyriešené?

Odpoveď: Ikona pre servis sa objavuje po odšití 3 miliónov šijacích stehov. Viditeľná je vždy po zapnutí šijacieho stroja. Pokiaľ je budete 3x ignorovať, zmizne a objaví sa zase až po 6 miliónoch šijacích stehov. Ignorovanie ikony s jej následným vytratením však neznamená, že šijací stroj údržbu nepotrebuje!

Otázka: rozlišuje šijací stroj nejakým spôsobom šijacie stehy, ktoré ušil šijací stroj, alebo boli zhotovené quiltovaním, či na vyšívacom module?

Odpoveď: počítadlo v šijacom stroji rozoznáva, akým spôsobom boli šijacie stehy zhotovené. Technici z Berniny vedia, že šijací steh je pre šijací stroj vyššou záťažou, ako stehy pri vyšívaní či quiltovaní. Takže počítadlo stehov počíta pri výšivke len každý druhý vyšívací steh.

Otázka: Prečo musím šijací stroj pravidelne čistiť?

Odpoveď: do šijacieho stroja sa pri šití dostávajú nielen nite, ale aj zvyšky z látok a prach. Preto je pravidelné čistenie veľmi dôležité. Čistite priestor pod stehovou doskou a okolo chapača. Stehová doska je zaklapávacia. Nemusíte nič skrutkovať. Jednoducho zatlačte za roh a dosku odstráňte a priestor vyčistite.

 

Otázka: Prečo by som šijací stroj nosila na údržbu po 3 miliónoch šijacích stehov, keď aj naďalej funguje dokonale?

Odpoveď: aj Vaše auto potrebuje z času na čas premazať a vymeniť olejové náplne. Pohyblivé súčiastky šijacieho stroja sa šmýkajú pri vysokých rýchlostiach po sebe a ak množstvo oleja už nie je postačujúce alebo sa olej zmieša s prachom, stroj prekonáva pri šití zvýšený odpor a nepáči sa mu to. Skúste sa

Otázka: nebolo by jednoduchšie dodávať aj k domácim šijacím strojom nútené mazanie s olejovou vaňou, ako je to u priemyselných šijacích strojov?

Odpoveď: jednoduchšie a lacnejšie je odniesť šijací stroj raz za čas do servisu. U bežného zákazníka je to raz za 5-10 rokov. To skutočne nie je veľa!

Otázka: nebude jednoduchšie, keď sa na pravidelnú údržbu jednoducho vykašlem a šijací stroj donesiem na údržbu, až keď sa pokazí?

Odpoveď: zle udržiavaný šijací stroj sa zásadne pokazí uprostred rozšitej práce či vtedy, keď sa nám to časovo najmenej hodí. Ak lyžovanie na asfalte nechá na lyžiach ryhy, aj šitie bez oleja necháva stopy na pohyblivých častiach šijacieho stroja. Určite každá z vás radšej počúva spokojné "pradenie" Vášho miláčika ako jeho tuberácke chrchlanie. Alebo nie?

Ak máte aj napriek mazaniu šijacieho stroja problém s jeho servisovaním a ste našim zákazníkom, prineste ho k nám do servisu. Naši servisní technici boli zaškolení priamo u výrobcu šijacích strojov, máme vybudované odrušené pracovisko a servis má k dispozícii všetky špecializovaná nástroje, potrebné ku kvalitnej oprave Vášho šijacieho stroja ;)