Aký je rozdiel medzi šijacím strojom a overlockom či coverlockom?

Aký je rozdiel medzi šijacím strojom a overlockom či coverlockom?

Rozdiel medzi overlockovým a šijacim strojom

Chcete kúpiť šijací stroj. Otvorili ste si prvú kvalitnejšiu web stránku so šijacími strojmi, overlockmi a coverlockmi - a zmrzli ste! Veď kto sa v tom má vyznať! Medzi názvami šijacích strojov Vás názvy overlock, coverlock či interlock privádzajú do zúfalstva. Prečo toľko rôznych názvov? Nesmúťte, pokúsim sa vniesť do toho zmätku kus svetla a poznania.

V čom sa líši šijací stroj a overlock?

  • Počet ihiel, nití a chapačov u šijacieho stroja a u overlocku
    Šijací stroj má zhora 1 ihlu a 1 niť a zdola v chapači (občas nazývanom tiež chytač, hoop, greifer) jednu cievku so spodnou šijacou niťou. Overlock využíva 1-2 ihly zhora a na spodnej strany má tiež 1-3 chapače (horný, spodný, prípadne retiazkový chapač či chapač na spodom krytý steh). Šijacie nite sú pri šití vzájomne preväzované a látky šitím spájané, len počet previazaných nití je iný. A okraj tkaniny je samozrejme u overlocku okrem zošitia a poistenia ďalším stehom v tomto jednom stehu už aj zarezaný na správnu veľkosť a obnitkovaný.



  • Rozdiel medzi podávaním (transportom) látky u šijacieho stroja a u overlocku:
    Pre odsúvanie zošívanej látky sa pri šití na šijacom stroji využívajú zúbky podávača (tiež nazývaného feed dog či transporteur), ktoré rovnomerným pohybom zasúvajú už spracovanú látku dozadu za šijací stroj. Rýchlosť zúbkov podávača je závislá od toho, akú dĺžku šijacieho stehu si nastavíte. Ak je šijací steh dlhý, bude rýchlosť zúbkov podávača veľká, ak zadáte napríklad nulovú dĺžku šijacieho stehu, podávač sa nehýbe.

    Pri overlocku či coverlocku máte za sebou až 2 podávače - jeden vpredu, druhý vzadu. Rýchlosť ich pohybu je rozdielna. Ak idú zúbky prvého podávača rýchlo a druhý podávač pomaly, látka sa medzi nimi riasi. Naopak, ak zúbky u prvého idú pomalšie, ako u toho druhého, látka sa medzi nimi naťahuje. Ich rýchlosti sú riadené tzv. diferenciálom. Takto môžete bez problémov spracovať akokoľvek vysoko elastické látky bez ich natiahnutia, resp. opačne zriasiť volán na svadobných šatách, či detskej sukienke jedným jediným stehom. A v prípade potreby zase naopak zabránite naťahovaniu švu pri trikotáži, či pletenine, resp. nepeknému sťahovaniu v šve u veľmi jemnej látky.


  • Rýchlosť šitia pri šijacom stroji a pri overlocku
    Šijací stroj pracuje zvyčajne pri rýchlosti od 600 do 1100 šijacích stehov za minútu. Mnohé zo šijacích stehov sú vytvárané tzv. predo-zadným spôsobom. Čo to znamená? Stroj urobí 2 stehy dopredu, 1 steh dozadu, atď. Rýchlosť šitia sa tým môže znovu znížiť. Pri overlockovom šijacom stroji šijete vždy len dopredu a rýchlosť šitia je až 1500 stehov za minútu. Takže rýchlosť zošívania látok je neporovnateľne vyššia.
  • Orez a spracovanie okrajov zošívanej látky
    Súčasťou väčšiny overlockových šijacích strojov je aj orezávač. Orez môže byť odstaviteľný (vypnete ho), alebo pevný (rezať budete pri šití vždy). Spracovávaný okraj sa v jednom chode začistí, zaistí (ak pridáte poistný šijací steh) a jeho prebytok sa odreže.
    Šijací stroj môže využívať orezávaciu pätku, kde je orezávací nôž poháňaný ihlovou tyčou. No v porovnaní s mohutným overlockovým nožom tento šijačkový orez pôsobí ako provizórium. Je oveľa subtílnejší a nedá sa odstaviť. Pre odstavenie musíte jednoducho zameniť orezávaciu šijaciu pätku za inú.

  • Ušijete napríklad gombíkovú dierku aj na overlocku?
    Nie, na overlocku gombíkovú dierku neušijete, na to je šijací stroj s pätkou na gombíkovú dierku.

Rozhodujete sa medzi šijacím strojom a overlockom? Čo je pre Vás lepšie riešenie?

Jednoznačne šijací stroj! Overlock nenahradí všetky úkony, ktoré šijací stroj zvláda. Neušijete napríklad gombíkovú dierku, nenašijete aplikáciu, neurobíte štepovanie okrajov, prišívanie gombíkov.... Možno okraje Vami obnitkovanej látky nebudú mať taký profesionálny vzhľad, ako pri šití na overlocku a nebudete ani také rýchle. Ale s jedným šijacím strojom zvládnete takmer všetky dôležité šijacie úkony! Ak však doma už šijací stroj máte a chcete si svoju prácu zrýchliť a dosiahnuť profesionálny vzhľad aj z rubovej strany, overlock je presne to, čo potrebujete!

V čom je rozdiel medzi overlockovým stehom na šijacom stroji a overlockovým stehom na overlocku

  • Ako už bolo spominané, overlockový steh je na šijacom stroji tvorený predozadným pohybom ihly, takže rýchlosť šitia je neporovnateľne nižšia, ako u overlockového šijacieho stroja.
  • U overlocku si môžete aj zvoliť 2,3,4,5-nitný steh, každý z nich má svoje špecifické použitie
  • Ak využijete pri šití na šijacom stroji patchworkovú šijaciu pätku s priečkou na zvýšenie elasticity stehu, bude síce šijací steh pružnejší, ale naťahovaniu okrajov látky hlavne u elastických textílií zabránite veľmi ťažko. Pri overlocku zabránite naťahovaniu látky správnym nastavením diferenciálneho posuvu.
  • U šijacieho stroja budete šiť bez orezávania prebytku látky, u overlocku je látka v jednom úkone zošitá, obnitkovaná, zaistená ďalším stehom a orezaná. Vzhľad stehu je u overlockového stroja neporovnateľne profesionálnejší.

Čo je coverlock a ako sa líši od overlocku?

Overlock robí 2-5nitné stehy, ktoré sú vždy okrajové. Steh je okrajový dokonca aj vtedy, keď pomocou plochých stehov a odstaveného orezu robíte s overlockom zdobenie stredu tkaniny. Je to len o finte v spracovaní.

Obrázok: Overlockový obrubovací šev na overlocku Bernina.  

Coverlock (vrchom či spodom krycí steh) robí zhora 2-3 rovnobežné stehy a zospodu ich pretkáva retiazkovým spôsobom. Tento steh je zvyčajne od okraja vzdialený asi 5-6cm a môžete ho vidieť pri vytváraní spodných lemov na tričkách, golierikoch, či rukávoch.

Obrázok: Spodom krytý šev na coverlocku Bernina

Naviac, coverlockový stroj zvyčajne zvláda aj retiazkový šev.

Obrázok: retiazkový šev na coverlocku Bernette

Šijete 2 niťami a sú navzájom spletené tak, že vyzerajú ako háčkovaná retiazka. Takýto steh sa využíva jednak na dekoratívne zdobenie odevov, niekedy však v kombinácii s klasickým overlockovým stehom aj na zaistenie okraja a poistenie proti jeho poškodeniu pri veľkom namáhaní.

Je lepšie kúpiť čistý overlockový stroj alebo kombinovaný overlockový a coverlockový šijací stroj?

Som za jednoúčelové šijacie stroje. Takto je šijací stroj optimalizovaný presne na ten jeden úkon, na ktorý je predurčený. A zvláda ho perfektne! Naviac, osnovanie nití zaberie svoj čas, takže zmena kombinovaného overlockového a coverlockového stroja z jedného účelu na druhý vyžaduje svoj čas. Takže, ak máte doma aj overlock, aj coverlock, ich kombinované využívanie je jednoduché, rýchle a praktické.

V čom je však nevýhoda takéhoto riešenia? Môže to byť napríklad veľkosť pracovnej plochy, ktorou disponujete! Ak máte obmedzený pracovný priestor, jednoducho je pre Vás výhodnejšie využívať takýto kombinovaný model, ktorý v prípade požiadavky zvládne aj overlockové aj spodom kryté stehy a retiazku.

Prečo sa ceny jednotlivých overlockových strojov odlišujú?

Všetko závisí hlavne od použitého materiálu, teda na akú záťaž je overlockový šijací stroj určený. Ak sú konštrukcia masívna a z kvalitného materiálu, určite vydrží dlhšie, ako tenučké pliešky, či dokonca umelá hmota vo vnútornej konštrukcii. Takže, ak sa orientujete len na cenu, môžete sa poriadne popálíť.

Veľmi dôležité z hľadiska presnosti a budúcej bezporuchovosti je aj to, či sú súčiastky sústružené, alebo sú to len nepresné odliatkové napodobeniny. Samozrejme, dôležité sú aj funkcie a ich počet, ale sila stroja a kvalita stehu sú pre budúce použitie oveľa dôležitejšie.

Všimnite si aj, či sa k Vášmu overlockovému stroju dajú dokúpiť špeciálne overlockové pätky, ktoré výrazne uľahčia ďalšie pracovné úkony:

* overlocková šijacia pätka na slepý steh

* overlocková šijacia pätka na našívanie gumy

* overlocková šijacia pätka na paspulku

* overlocková šijacia pätka na všívanie silonu a šnúrky

* overlocková šijacia pätka na riasenie

* overlocková šijacia pätka na gorálky

* overlocková šijacia pätka na retiazku či coverlockové stehy

* adaptér na odblokovanie nite horného chapača

Overte si, aké ihly Váš overlockový stroj využíva. Dostanete ich bežne? A ako to je so stehovými doskami, náhradnými orezávačmi či iným spotrebným materiálom? Pamätajte, raz ich budete potrebovať. Dostanete ich aj po rokoch?

Preto je dobré zvoliť si kvalitnú značku a skúseného a ochotného predajcu.