Svitanie

Quiltovaná deka - patchwork "Svitanie"

122 x 90 cm

Pamätám si, ako mi v roku 1995 vysvetlovala jedna pani z Berniny, čo je patchwork. Zoberieš látky - samozrejme najlepšie nové! Rozstriháš ich - veď prečo nie?" A potom ich pozošívaš! Nechápala som.....  Prečo by som to robila?

Prichádzali ku mne návody... exaktnosť, pravidlá, väzenie... nepáčilo sa mi! Veď ja uhladenosť a presnosť nemám rada. Patchwork zosobňoval presne to, čo nemám rada, čo nemusím!

Nikdy nehovor nikdy. Jednoho pekného dňa sa to stalo.... Dostala som DVD s quiltami od amerického patchworkára Rickyho Timsa.... Och! Ten rozlet,  farby, voľnosť! So smiechom hovoril o patchworkovej polícii a o tom, že ozajstný patchwork je o slobode a fantázii....

Hmmm?! To znie dobre! Aj ja sa chcem hrať! Zobrala som pár látok, rozstrihala a zošila. Potom ešte nejaké pásiky. Ako ináč?! Rozstrihať! A pozošívať! A čo tak vyčariť ten nesmierne krehký moment, keď sa noc mení na deň.... keď prvé lúče slnka pohladia lúky, kvety a všetko živé. Keď vtáky vydajú stony radosti z novoprichádzajúceho dňa.... Svitanie - nový deň - nový život - nový sen!

Svitanie

Svitanie_2

Svitanie_4

Svitanie_3