historia-firmy-bernina | e-shop Patchworkparty.sk

Potrebujete poradiť? +421 903 472 782 eshop@patchworkparty.sk

lupa

História firmy BERNINA:  125 vyrocie bernina


Rok 1893: Vo svete prvý ažúrový šijací stroj
V roku 1893, Karl Friedrich Gegauf  (pradedko p. Ueltschi) vynašiel lemovací šijací stroj. Tento stroj dokáže ušiť 100 stehov za minútu. Bol to vo svete prvý stroj tohto typu čo tiež spôsobilo veľký rozruch v zahraničí. Mechanické vyšívanie lemovacieho stehu bolo neskôr jednoducho známe ako "gegaufing".

História-šijacích-strojov


Rok 1900: Založená továreň
V roku 1900 bolo 70 až 80 ľudí zamestnaných v dielni; stala sa malou továrňou. Karl Friedrich Gegauf bol technickým riaditeľom. Jeho brat Georg mal na starosti obchodné záujmy. Lemovací  šijací stroj našiel široké využitie a bol predaný aj do zahraničia.
Rok 1928: Nastupuje doba Fritza Gegaufa
Po smrti Karla Friedricha Gegaufa v roku 1928, jeho dvaja synovia Fritz a Gustav Gegauf prevzali továreň svojho otca. Gustav Gegauf opustil firmu v roku 1947. Fritz Gegauf bol kreatívnym človekom, ktorého povaha charakterizuje spoločnosť veľa desaťročí a ktorého vynálezy ovplyvňujú súčasnosť.
Rok 1932: Šijací stroj pre použitie v domácnosti
Šijací stroj pre domácnosť s názvom BERNINA opúšťa továreň v Steckborne. Logo obsahuje zaoblené "A" a výroba je spustená s lesklým čiernym lakom na zadnej strane. Menovcom spoločnosti je Piz Bernina, najvyšší vrchol vo východných Alpách.
Rok 1938: Prichádza endlovací šijací stroj
Prvý endlovací šijací stroj BERNINA vstupuje na trh. Pre viditeľné posilnenie švajčiarskej kvality logo značky teraz zdobí rameno.
Rok 1945: Endlovanie s voľným ramenom
V roku 1945 sa objaví prvý prenosný endlovací šijací stroj. Vyvinutý na základe požiadavky, výrobné množstvá stále stúpajú: v roku 1963 BERNINA vyrobila jeden milión endlovacích šijacích strojov.
Rok 1954: Poloautomat prichádza
Svet stále šije - a BERNINA pokračuje vo vývoji strojov. V roku 1954, spoločnosť predáva prvý stroj s patentovaným upevňovacím klipom na pätke a poloautomatickou funkciou šitia gombíkovej dierky.
Rok 1959: Nástup ďalšej generácie
Od roku 1959, Fritz Gegauf zveril vedenie BERNINA svojej dcére Odette Ueltschi, ktorá bola schopná prevziať funkciu prezidenta spoločnosti v roku 1979.
Rok 1963: Zaväzuje sa ku švajčiarskej kvalite
BERNINA vyrába neustále inovácie pod vedením Odette Ueltschi-Gegauf. V roku 1963, BERNINA predstavuje prvý stroj s patentovanou, kolenom ovládanou prítlačnou pätkou. Free Hand systém FHS, ktorý nielen dvíha, ale tiež spúšťa prítlačnú pätku, je stále dôležitou súčasťou takmer každej BERNINA.
Rok 1971: BERNINA stláča pedál
Šijací stroj s elektrickým nožným ovládaním - BERNINA 830 - prichádza v roku 1971. Tento stroj uvedený ako top model v 70. rokoch, zostáva bestsellerom jedenásť rokov a má dnes legendárne postavenie.
Rok 1982: Vyšší šijací výkon
Odette Ueltschi-Gegauf naďalej riadi inovatívne myslenie. BERNINA 930 je prvým modelom s funkciou pružný steh a má hlavne silný motor.
Rok 1986: Úsvit počítačového veku
V polovici 80. rokov BERNINA vyrobila 1130, prvý elektronický šijací stroj s plnoautomatickým jednokrokovým vyšívaním gombíkovej dierky a pamäťou na stehové vzory.

Šijací stroj Bernina 350
Rok 1988: Hanspeter Ueltschi preberá opraty
Hanspeter Ueltschi, pravnuk zakladateľa firmy, preberá vedenie Fritz Gegauf a.s. v roku 1988 od svojej matky Odette a odteraz vedie spoločnosť so značnou schopnosťou a vkusom. Pod jeho vedením sa BERNINA vyvíja do kultovej značky medzi quiltermi v Spojených štátoch.
Rok 1989: Odette sa mení na Bernette
Model 1230 rozšíril pamäť a plne automaticky vyšíva jednokrokové gombíkové dierky. Odette Ueltschi-Gegauf pokračuje tak efektívne, že rad šijacích strojov BERNETTE je pomenovaný po nej: kombinácia jej krstného mena a názvu značky BERNINA.
Rok 1993: Materiál pre ďalší pokrok
BERNINA urobila viac inovatívnych skokov v 90. rokoch. Vrcholom je model 1630 vybavený 9 mm (3/8 palca) šírkou stehu, viac ako 400 stehových vzorov, monogramy, 5 typov abecedy a umožňuje šitie v 16 smeroch.
Rok 1998: Prvý skutočne šijací počítač
Hanspeter Ueltschi predstavuje prvý BERNINA šijací počítač, ARTISTA 180. Spoločnosť definitívne vstúpila do éry počítačov.
Rok 2001: Nové funkcie, nové možnosti
BERNINA stroje teraz zdobí veľa „gombíkov“. Špičkou v rade je model ACTIVA 145 vybavený CPS softvérom pre vlastné nastavenia. Naskenované obrázky môžu byť prekonvertované do vyšívacích vzorov s príslušným BERNINA softvérom.
Rok 2002: BERNINA a Microsoft Windows
Na trh vstúpi vo svete prvý šijací počítač s operačným systémom Microsoft Windows. Medzi ďalšie vlastnosti patrí CD-ROM, displej LCD a pamäťové funkcie pre stehové kombinácie a návrhy výšiviek.
Rok 2004: Neustále inovovanie
V roku 2004, BERNINA potvrdzuje ďalšie prvenstvo: spoločnosť predáva BERNINA Stitch Regulator (BSR) pre jednotnú dĺžku stehu pri voľnom pohybe počas šitia. Pätka BSR prinesie spoločnosti BERNINA ocenenie „Najlepší zlepšovateľ" od spoločnosti A.T. Kearney. Stroj Aurora 440 QE, ktorý je vybavený s BSR, je uprednostňovaným strojom pre náročné quilterky po celom svete.
Rok 2006: Pokrok je našou taktikou, teraz a navždy
Nové stroje artista 640 a 730 čoraz viac pripomínajú počítače. Funkcie, ako programy s úžitkovými a dekoratívnymi stehmi, zabudovaný vyšívací softvér a - v prípade Artista 730 - dokonca aj dotykový displej, sú dôkazom inovácie a pokroku.
Rok 2009: Najvýznamnejšia BERNINA všetkých čias
BERNINA 830 je stroj superlatívov - najväčší a najrýchlejší stroj, ktorý sa doteraz vyrábal Pre tento výrobok samotný bolo podaných 15 patentových prihlášok. Švajčiarska precíznosť B 830 zaručuje nezabudnuteľné zážitky zo šitia a vyšívania.

Šijací a vyšívací počítač Bernina 830
Rok 2009: Ďalšie ocenenie za inováciu
S vyrezávacím nástavcom a vyrezávacím softvérom, môžu zákazníci BERNINA navrhnúť tvary najprv na obrazovke a potom vyrezávať pomocou šijacieho stroja. CutWork získal ocenenie Švajčiarska technológia v roku 2009.
Rok 2011: Nová tvár BERNINY
Zavedenie novej rady 5 (BERNINA 530, 550 QE a 580) predstavuje nový imidž pre značku BERNINA. Logo je teraz vyšívané a doplnené tvrdením „vyrobené pre tvorbu".
Rok 2012: BERNINA 7 rad - rozšírený priestor pre šitie, quiltovanie a vyšívanie
Jednoduchý a klasický sú slová, ktoré popisujú nový BERNINA 7 rad. V BERNINA sa sústreďujeme nielen na sofistikované technológie, ale tiež na nové štandardy v oblasti dizajnu výrobku a výkonu.

Šijací a vyšívací stroj - počítač Bernina 790
Rok 2012: Chapač BERNINA 9 - nespútaná tvorivosť
Uvedením radu 7, BERNINA predstavuje ako prvá na svete, chapač BERNINA 9 (chapač B 9). Chapač B 9 je chránený patentom a je to kombinácia dvoch najlepších technológií.
Rok 2012: Bernina DesignWorks Softvérová sada
Kreativita má tri nové rozmery: kombinovanie výšivky s vyrezávaním, maľbou, alebo s kryštálikmi. Budete prekvapení z nádherných efektov, ktoré môžete dosiahnuť.
Rok 2013 - prichádza BERNINA 880
BERNINA 880 je našim najsofistikovanejším dielom, ktoré nenecháva veľký priestor pre ďalšie priania.  Objavte nové úžasné funkcie ako je Stehový Dizajner alebo Kruh Farieb (Color Wheel).
Rok  2013: BERNINA vyšívací program 7
Zmeňte svoje tvorivé sny vo vyšívaní na realitu s trojdimenzionálnymi funkciami (3D), ako je  zatkávanie, pečiatkovanie, trapunto či vyvýšené saténové stehy. Nový vyšívací program DesignerPlus 7 obsahuje veľa 3D efektov pre jedinenčné povrchy a ich zdobenie
Rok  2014: BERNINA E 16
Prvý viacihlový vyšívací stroj BERNINA  E 16 reprezentuje posledné trendy vo vyšívacích technológiách, dosahujúc najvyššiu kvalitu stehov, jednoduchosť použitia a trvanlivosť priemyselných strojov.
Rok  2015: Prvý dlhoramenný quiltovací stroj BERNINA Q20 a Q24
Prvý quiltovací  stroj BERNINA  Q20 a Bernina Q24  dosahuje najvyššiu kvalitu stehov, je jednoduchá na použitie, má programovateľné napätie nití  a trvanlivosť priemyselných strojov.
Rok  2016: Robotická ruka Qmatic pre quiltovacie stroje BERNINA
Qmatic – prvá robotická ruka ku dlhoramenný quiltovacím strojom  BERNINA  Q20 a Bernina Q24  je veľmi presná, výkonná a jednoduchá na použitie. Môžete programovať vlastné celoplošné vzory, dosahovať výkon priemyselných strojov a zároveň jedinečnosť každého jednotlivého výrobku.

Počas existencie výrobcu šijacích strojov Bernina uplynula dlhá cesta. Dolné obrázky dvoch rôznych období hovoria za všetko!

Sijací stroj starý 1863Šijací a vyšívací stroj - počítač Bernina 880

Nech šije BERNINA!

 • Kurz šitia k šijacej technike zadarmo

  Kurz šitia k šijacej technike zadarmo

  Chcete začať šiť a nepoznáte správne techniky šitia? Ste ste skúsená krajčírka a chcete sa zdokonaliť a naučiť naplno využiť schopnosti Vášho šijacieho stroja? Viete si nastaviť optimálne napätie šijacích nití?
  Zakúpte si šijací stroj od nás a získajte kurz zadarmo.

 • Kamenná predajňa v Bratislave - Dúbravke

  Kamenná predajňa v Bratislave - Dúbravke

  Od januára 2020 sme presťahovaní z Plynárenskej ulice do vlastných, rozmerovo veľkorysejších priestorov v Dúbravke. Plnohodnotnú predajňu tu vhodne dopĺňa školiace stredisko a kurzovňa. Navyše spoľahlivo zaparkujete, a to hneď pri predajni.

aa